Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Edward Dwurnik

Edward Dwurnik - ur. 1943 r. - zm. 2018 r. 

 

Edward Dwurnik — obrazy olejne

 

Edward Dwurnik to artysta, który może poszczycić się niesłabnącą popularnością w kraju i za granicą już od wczesnych lat swojej kariery. Wybitnie utalentowany malarz, grafik, rysownik i komentator wydarzeń istotnych społecznie, urodził się w 1943 roku w Radzyminie, zmarł w 2018 w Warszawie. Jako jedyny polski malarz odniósł międzynarodowy sukces poza granicami kraju jeszcze przed przemianą ustrojową. Na swoim koncie miał 80 wystaw indywidualnych w wielu miastach Europy. Choć studiował malarstwo (1963-1970), za swojego mistrza uznawał Nikifora. Jego obrazy znajdują uznanie wśród wielu konsumentów sztuki.

 

Wczesna twórczość Edwarda Dwurnika

 

Edward Dwurnik studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1963-70 na Wydziale Malarstwa, ale też na Wydziale Rzeźby, broniąc pracę dyplomową w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Przełom w jego artystycznej karierze nastąpił jednak wcześniej, jeszcze w trakcie studiów, a dokładnie w roku 1965, gdy na wystawie w Kielcach po raz pierwszy poznał prace Nikifora Krynickiego. To właśnie on zainspirował Dwurnika do tworzenia obrazów olejnych oraz innych dzieł w duchu prymitywizmu, ale kreatywnie zmienionego. Jego dzieła stały się przerysowane, a nawet groteskowe — przede wszystkim te portretujące ludzi, choć nie tylko.

 

Edward Dwurnik: obrazy olejne, grafiki i inne dzieła

 

Twórczość Edwarda Dwurnika jest rozpoznawalna na całym świecie z najróżniejszych dzieł, ale można z niej wyodrębnić dwie, najbardziej charakterystyczne grupy. Pierwszą z nich są rozbudowane cykle malarskie przedstawiające pejzaże miejskie z lotu ptaka. Artysta nie malował ich jednak w duchu realistycznym — przeciwnie, choć przedstawiają realne lokacje, obrazy są zmienione, ignorujące faktyczną topografię na rzecz gromadzenia motywów, konkretnych obiektów zbliżanych do siebie, a nawet naruszania perspektywy. Szczególnie znany jest cykl obrazów olejnych Podróże autostopem, gdzie niejednokrotnie Dwurnik, poza samym miastem, umieszczał też gigantyczne głowy, symbolizujące wszechobecny wpływ władzy komunistycznej.

 

Rzeczywistość PRL w dziełach Dwurnika

 

Wyraźne odniesienia do czasów PRL cechują również drugą grupę znanych obrazów Edwarda Dwurnika, przedstawiających ludzi typowych dla tego okresu, a więc robotników czy rolników, ale też np. palaczy papierosów. Artysta wielokrotnie dawał także w swoich dziełach upust nastrojowi tamtej epoki, odzwierciedlając zmiany społeczno-polityczne, w tym wydarzenia sierpnia 1980 r. czy stanu wojennego. Po upadku komunizmu Dwurnik nadal nawiązywał do tych tragicznych czasów poprzez tematykę represji, ale w XXI wieku w jego obrazach olejnych lub grafikach znacznie częściej można dostrzec wpływy abstrakcjonizmu.

 

Obrazy Edwarda Dwurnika na sprzedaż w Galerii Mabello

 

Edward Dwurnik pozostawił po sobie tysiące prac: obrazów olejnych, akwareli, grafik, szkiców, rysunków, miniatur, kolaży i ilustracji. W wielu miejscach na świecie stały się przynoszącymi popularność eksponatami muzealnymi czy doskonałymi, przykuwającymi wzrok obiektami w prywatnych zbiorach kolekcjonerów. Dzieła Dwurnika można także kupić w galeriach sztuki i na aukcjach. Ceny obrazów artysty zaczynają się od kilku, a kończą na kilkuset tysiącach złotych. Również w Galerii Mabello zebraliśmy dla Ciebie wybitne egzemplarze prac artysty, które przeznaczyliśmy na sprzedaż.

Obrazy Edwarda Dwurnika są udaną mieszaniną różnych stylów. Wśród najpopularniejszych dzieł znajdziemy wyjątkowo szczegółowe miniatury, kolorowe krajobrazy i wiele innych. Wszystkich miłośników sztuki zachęcamy do obejrzenia kolekcji w Galerii Mabello!

Ostanie cykle artysty to: Wyliczanka, Diagonale, Kwiaty, powrót do Podróży autostopem i cyklu Błekitne. Autor ponad 3 tysięcy obrazów towarzyszących naszemu życiu od kilkudziesięciu lat, stanowiących swoistą, niepowtarzalną , artystycznie ujętą kronikę życia, obyczaju, materialnego i duchowego zapisu naszej kultury.

Edward Dwurnik - Galeria 4

 
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg