Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Erno Erb

Erno Erb (1878-1943) – polski malarz żydowskiego pochodzenia, tworzący w okresie modernizmu i dwudziestolecia międzywojennego.

 

Erno Erb — obrazy

 

Erno Erb urodził się w 1878 roku we Lwowie, gdzie spędził praktycznie całe swoje życie. Wychowywał się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, a jego twórczość odzwierciedla codzienne życie chłopskich Żydów. Jako malarz zasłynął przede wszystkim z obrazów zawierających sceny rodzajowe, motywy miejskie oraz postaci ukraińskich chłopów, martwe natury, a także pejzaże. Inspirował się głównie tym, co działo się dookoła — chętnie przedstawiał targowiska, które malował, najczęściej używając farb olejnych. Czasami szedł w kierunku akwareli bądź pasteli, jednak najczęściej tworzył dzieła olejne charakteryzujące się grubą warstwą farby.

 

Wystawy, wernisaże i artystyczne środowisko — Erno Erb jako autor obrazów rodzajowych

 

Obrazy autorstwa Erno Erba były bardzo często wystawiane w galeriach sztuki, dzięki czemu malarz zdobył uznanie w środowisku artystycznym. Swoje dzieła prezentował w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, Krakowie oraz na Zachęcie w Warszawie. W roku 1929 udał się do Poznania, aby przedstawić swoje obrazy na Powszechnej Wystawie Krajowej, natomiast w 1932 roku — wystawił dzieła w Buffalo na Wystawie Sztuki Polskiej. Chętnie pokazywał swoją twórczość na wernisażach, a także cenił sobie polskie środowisko artystyczne. Jego obrazy wyróżniają się intensywnymi kolorami nakładanymi porządnymi warstwami farby, ale przede wszystkim tematyką. Autor skupiał się na odtwarzaniu otaczającej go żydowskiej rzeczywistości i próbował zobrazować miejskie życie lwowskiej społeczności.

 

Pejzaże i martwa natura: obrazy żydowskiego malarza Erno Erba

 

Twórczość Erno Erba — polskiego artysty o żydowskim pochodzeniu, jest bezwzględnie połączona z otoczeniem, w którym się wychowywał. Na swoich obrazach przedstawia sceny rodzajowe, idealnie prezentuje targowiska pełne ukraińskich chłopów, zwraca również uwagę na grę światłocienia, ale też doskonałe dopasowanie palety barw. Jego prace są porównywane do malarstwa Maxa Liebermanna — niemieckiego przedstawiciela realizmu, a także impresjonizmu. Erno Erb inspirował się tym, co obserwował dookoła, dzięki czemu jego obrazy stanowią świetne źródło informacyjne na temat tego, jak wyglądała lwowska rzeczywistość na przełomie modernizmu i dwudziestolecia międzywojennego.

Dzieła Erno Erba możemy podziwiać w Muzeum Narodowym oraz Muzeum Historycznym w Krakowie, w Żydowskim Instytucie w Warszawie, Muzeum Sztuki Ukraińskiej we Lwowie, ale też we Lwowskiej Galerii Obrazów.

topLListbottonLList
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg