Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Henryk Berlewi

Henryk Berlewi (ur. 1894 - zm. 1967)

 

Henryk Berlewi — obrazy

 

Henryk Berlewi urodził się w Warszawie 20 października 1984 roku. Już od wczesnych lat młodzieńczych (1906-1909) brał udział w zajęciach odbywających się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie rozwijał swój talent malarski. Powoli zdobywał doświadczenie jako rysownik. Nastawiony na ciągły rozwój Berlewi w latach 1909-1910 studiował w Académie des Beaux-Arts w Antwerpii, chodził na zajęcia do Ecole des Arts Décoratifs, a także Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Po powrocie do Warszawy — w latach 1013-1915 — pobierał lekcje w Szkole Rysunkowej, gdzie sprawował nad nim piecze Jan Kauzik. Henryk Berlewi w pierwszym etapie swojej działalności skupiał się na portretach, tworzył również kompozycje figuralne, później zajął się pracami graficznymi i rysunkami inspirowanymi ekspresjonizmem. Jego obrazy — głównie portrety — wyróżniają się pewną kreską, ale też zawierają elementy deformacyjne będące jego znakiem rozpoznawczym.

 

Awangarda i mechanofaktura w obrazach Henryka Berlewiego

 

Twórczość Henryka Berlewiego to połączenie awangardy z elementami ekspresjonizmu. Autor przez wiele lat był związany z grupą warszawskich futurystów oraz formistów, co odcisnęło piętno na jego późniejszych dziełach. Berlewi utrzymywał dobre stosunki ze znanymi artystami, co pomogło mu wypracować swój indywidualny styl. Malarz jest autorem teorii mechanofaktury, czyli malarstwa geometryzującego z wyraźnym ukierunkowaniem na awangardę. W latach 1925-1926 mieszkał w Berlinie, gdzie rozpowszechnił ten styl w środowisku artystycznym.

 

Powrót do korzeni, czyli sztuka przedmiotowa i portrety autorstwa Henryka Berlewiego

 

Rok 1926 był dla Berlewiego przełomowy. Artysta ponownie zwrócił się w kierunku sztuki przedmiotowej, po czym wyjechał do Paryża, gdzie malował portrety. W czasie II wojny światowej przebywał we Francji, podejmując tajne działania razem z ruchem oporu. Po wojnie skupił się na obrazach figuratywnych aż do 1957 roku, malując dzieła abstrakcyjne, dynamiczne, a przy tym nieco karykaturalne. Większość obrazów Henryka Berlewiego to więc połączenie kilku trendów malarskich, które przeplatają się w jego całym dorobku artystycznym. Rysownik często eksperymentował z topografią oraz grafiką, co można dostrzec w wielu jego dziełach.

Henryk Berlewi - Galeria 4

Berlewi

Berlewi
  
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg