Masz pytanie?
Wyszukiwarka
imgProductContainer

Igor Mitoraj - Asklepios

Kontakt z galerią
zapytaj o cenę
Igor Mitoraj - Asklepios - Cechy
Cechy
ArtystaIgor Mitoraj
Wymiary47 cm z podstawą
Technikabrąz patynowany

Igor Mitoraj - Asklepios

 

Urodzony 26 marca 1944 roku w Rudawie Igor Mitoraj to artysta, który praktycznie przez całą swoją twórczość inspirował się antykiem. Fascynowała go sztuka Azteków, z tego powodu planował osiedlić się w Meksyku, przez wiele lat podróżował po Grecji, zgłębiając i badając antyczne dzieła sztuki. Jego dzieciństwo nie było zbyt kolorowe, ponieważ jako syn deportowanej polskiej robotnicy przemysłowej oraz francuskiego jeńca wojennego (oficera Legii Cudzoziemskiej) do Polski wrócił dopiero po zakończeniu wojny. Ukończył Liceum Plastyczne w Bielsku-Białej, studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także w Paryżu w Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts. Na początku kariery Igor Mitoraj zajmował się malarstwem i grafiką, by dopiero później odkryć swój talent rzeźbiarski. "Asklepios" to jedna z jego najpopularniejszych rzeźb wykonanych w brązie, będąca efektem jego fascynacją antykiem.

 

Inspirowany antycznymi rzeźbami "Asklepios"

 

Igor Mitoraj w swojej karierze stworzył wiele rzeźb, które można podziwiać w wielu muzeach, fundacjach, a nawet w siedzibach najpotężniejszych korporacji na świecie. Uznawany jest z jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy tworzących współczesną sztukę. Od 1977 roku, kiedy zaproponowano mu przygotowanie wystawy ArtCurial w Paryżu, jego rzeźby i rysunki zaprezentowano na ponad 120 wystawach, dzięki czemu jego sława obiegła cały świat. Wiele jego dzieł, w szczególności rzeźb, powstało z fascynacji czasami antycznymi, co jest bardzo wyraźne, chociażby w "Asklepiosie", który został wykonany z patynowanego brązu. Rzeźba przedstawia pół męskiego torsu o niemal idealnych proporcjach. Usta jego wszystkich rzeźb, podobnie jak w przypadku "Asklepiosa", mają kształt ust Mitoraja. Jest to jego znak rozpoznawczy traktowany również jako rodzaj podpisu rzeźbiarza.

 

Rzeźba Asklepios Igora Mitoraja

 

Obecność Asklepiosa w dorobku Igora Mitoraja nie może dziwić. Inspiracje sztuką antyku, podobnie jak mitologią starożytnej Grecji, są bowiem bardzo wyraźnie obecne w jego twórczości, stanowiąc jej niezwykle istotny element. Artysta inspiruje się starogreckimi dziełami, przywiązując ogromną wagę do realistycznego przedstawienia ludzkich sylwetek w najdrobniejszych szczegółach, ale jednocześnie twórczo je modyfikuje. Zabieg ten jest szczególnie charakterystyczny dla twórczości Igora MitorajaAsklepios , podobnie jak wiele innych jego rzeźb, nie jest bowiem kompletny; to fragmentaryczne przedstawienie ciała, które prowokuje do samodzielnego jego odtworzenia z pomocą wyobraźni.

 

Igor Mitoraj: Asklepios będący przykładem antycznych inspiracji artysty

 

Niekompletność sylwetki w rzeźbie Asklepios jest też przykładem tematu powracającego w twórczości Igora Mitoraja równie często. Mowa o tworzeniu dzieł inspirowanych antykiem, ale dotkniętych upływem czasu, podobnie jak faktyczne dokonania starożytnej Grecji, które bardzo często nie dotrwały w całości do współczesności. Taki też jest Asklepios - imponujący doskonałością proporcji, ale jednocześnie mogący skłaniać do refleksji nad ludzką kruchością, w tym przypadku obecną nawet u mitycznego herosa. W Galerii Mabello ta wyjątkowa rzeźba jest dostępna dla wszystkich miłośników twórczości Igora Mitoraja, którzy są zainteresowani jej zakupem. Zachęcamy więc do kontaktu!

Zapraszamy do zapoznania się z działami pozostałych artystów.

sygnowany: MITORAJ

numerowany : A220/1000HC

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg