Masz pytanie?
Wyszukiwarka
imgProductContainer

Igor Mitoraj - Perseusz

Kontakt z galerią
masz pytania?
Igor Mitoraj - Perseusz - Cechy
Cechy
ArtystaIgor Mitoraj
Wymiary48 cm z podstawą
Technikabrąz patynowany

Igor Mitoraj - Perseusz

 

Grecka mitologia aż po dziś dzień stanowi wyjątkowe źródło inspiracji dla artystów różnych form, będąc nośnikiem uniwersalnych wartości i bogactwem ponadczasowych historii. Perseusz jest jedną z często pojawiających się w sztuce Igora Mitoraja postaci zaraz obok Erosa, Hermesa czy Ikara. Co sprawia, że jego osoba jest tak dużym źródłem inspiracji, towarzysząc twórcy w artystycznym działaniu? Perseusz wsławił się jako pogromca groźnej Meduzy oraz ten, który uwolnił uwięzioną przez Posejdona Andromedę i pojął ją za żonę. Ponadto to właśnie jemu przypisuje się założenie Myken i Tirynsu.

"Perseusz" przybrał formę nagiego torsu, co bezpośrednio odnosi się do praktyki artystycznej Igora Mitoraja, bardzo często posługującego się jedynie fragmentami figur, przywodzącymi na myśl niekompletne rzeźby przetrwałe do naszych czasów. Jego dzieło tak jak reszta nawiązujących do mitologii prac jest wyrazem uznania artysty dla osiągnięć antyku, podobnie jak sztuka tego czasu, dążąc do piękna wyrazu.

 

Forma i stylistyka "Perseusza"

 

Igor Mitoraj wykonał rzeźbę z brązu, który to jest materiałem wykorzystywanym przez twórców już od starożytności. Technika ta na przestrzeni lat była udoskonalana i bywa chętnie stosowana również dziś. Figuratywna stylistyka przywodzi na myśl prace Petera Paula Rubensa czy Jana Vermeera, którzy również koncentrowali się na ukazywaniu postaci w ich realnych kształtach, traktując świat zewnętrzny jako punkt odniesienia.

Prezentowana rzeźba z patynowanego brązu posiada podstawę z trawertynu, który doskonale kontrastuje z kolorystką torsu. Harmonijna forma sprawia, że pracę charakteryzuje niezwykły stoicyzm, a zarazem pewna tajemniczość. Zastygły w bezruchu Perseusz zdominowany ograniczoną paletą barw jest symbolem spokoju i harmonii, będąc bezpośrednim nawiązaniem do antycznej sztuki.

"Perseusz" Igora Mitoraja to prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli starożytnych nawiązań, ceniących minimum formy z maksimum wyrazu.

sygnowany: MITORAJ

numerowany : D449/1000HC

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg