Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Jan Tarasin

Jan Tarasin (ur. 11.09.1926 r – zm. 8.08.2009) – malarz, grafik, rysownik, fotograf i autor filozoficznych esejów o sztuce.

 

Jan Tarasin Obrazy

 

Jan Tarasin należy do najważniejszych artystów polskiego malarstwa współczesnego. Urodził się w Kaliszu 11 września 1926 roku, zmarł 8 sierpnia 2009 r. w Warszawie; tworzył wyjątkowe obrazy niemalże do ostatnich lat życia. Tarasin w latach 1946-1951 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zarówno pod okiem ekspertów w dziedzinie malarstwa, jak i grafiki — między innymi Zbigniewa Pronaszki, Zygmunta Radnickiego czy Andrzeja Jurkiewicza. W czasie studiów miał też miejsce jego debiut podczas 1. Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 r. Dwa lata wcześniej na uczelni powstała zaś Grupa Krakowska II, do której Tarasin dołączył w 1962 roku.

 

Życiorys Jana Tarasina

 

W latach 1963-1967 Jan Tarasin pracował jako wykładowca na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie przeniósł się do Warszawy. Tam objął Pracownię Malarstwa na stołecznej ASP, której w 1987 roku został rektorem, otrzymując tytuł profesora nadzwyczajnego 2 lata wcześniej. Artysta kierował Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie aż do 1990 roku; ponadto w latach 1974-1982 wydał 8 "Zeszytów" będących zbiorami rysunków oraz fotografii przetworzonych za pomocą serigrafii. Jan Tarasin był również laureatem wielu wyróżnień za swoje obrazy. Zdobył m.in. nagrodę krytyki im. C.K. Norwida za najlepszą wystawę malarską w 1976 r., a 8 lat później nagrodę im. Jana Cybisa za całokształt twórczości.

 

Jan Tarasin — obrazy

 

W twórczości Jana Tarasina dominowała przede wszystkim abstrakcja, ale nieoderwana całkowicie od sztuki przedstawiającej. Jego obrazy często ukazywały kształty wywodzące się z form codziennych przedmiotów, które malarz zmieniał w symboliczne znaki. Już na początku swojej działalności artystycznej wyraźnie odbiegał od dominującej wówczas estetyki realistycznej, ale dopiero w drugiej połowie lat 50. Tarasin zaczął coraz bardziej oddalać przedstawiane kształty od realizmu. Ponadto w jego obrazach można zauważyć charakterystyczne układy i relacje między przedmiotami. Dzieła Jana Tarasina wymykają się przyporządkowaniu do określonych nurtów — dzięki Galerii Mabello będą Państwo mogli przekonać się o wyjątkowości twórczości tego artysty.

 

Metamalarstwo — nowe spojrzenie na twórczość Jana Tarasina

 

Wielodyscyplinowy projekt konserwatorski „TARASIN” to próba zrozumienia artysty na nowo. W efekcie blisko trzyletnich prac nad obrazami Jana Tarasina możemy dziś rozumieć jego twórczość na nowo — jako metamalarstwo. Opracowanie stworzone przez Iwonę Szmelter, Maję Klizma-Pęksyk, Monikę Jadzińską oraz Agatę Myjak zagłębia się w idee i intencje artysty, dzięki czemu daje podstawę do analizowania czy oglądu jego prac w zupełnie inny sposób. Autorki zaznaczają, jak istotną funkcję pełnią struktura, przestrzeń, kompozycja i kolor, które są eksperymentalnym odejściem od dwuwymiarowości obrazów. Zauważają one również, że poszczególne dzieła intrygują kontrastami faktur, muzykalnymi skojarzeniami oraz grą form o iście metafizycznym wymiarze.

 

Jan Tarasin — obrazy inspirowane naturą

 

Choć wydawać by się mogło, że malarz tworzył niezwykle nowoczesne, pełne niezrozumiałych środków przekazu kompozycje w rzeczywistości wiele z nich wynikało tak naprawdę z natchnienia przyrodą. Owa abstrakcyjność była efektem analizy, a może bardziej kontemplacji natury, która nadawała rytm twórczości Jana Tarasina. Wyjątkowo fascynował go świat przedmiotów, pozwalający przechodzić stopniowo od ich realistycznego wymiaru aż po uproszczone znaki-symbole, będące jedynie cieniem. Skondensowane, doprowadzone do barwnej plamy, ludzie czy przedmioty poddawał wewnętrznej logice kompozycji — odpowiednio grupując i rozpraszając. Poznawanie obrazów Jana Tarasina to prawdziwa przygoda i podróż, w którą warto wyruszyć. Zapraszamy do Galerii Mabello!

topLListbottonLList
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg