Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Jerzy Kossak

Jerzy Kossak (ur. 11.09.1886 - zm. 11.05.1955) – polski malarz, przedstawiciel realizmu.

Jerzy Kossak był synem Wojciecha Kossaka i Marii z domu Kisielnickiej, bratem Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz wnukiem Juliusza Kossaka. Dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca, jednak nie przejawiał wielkich chęci do nauki i nie podjął też studiów w żadnej uczelni artystycznej. Szlifował swój talent w pracowni ojca.

Pierwszą wystawę miał w 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez ojca Wojciecha dla ratowania kondycji finansowej rodziny. W czasie II wojny światowej i w trudnych latach powojennych, masowa produkcja obrazów pozwalała żyć zadłużonemu artyście, ale mocno ucierpiała na tym twórczość malarza. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował swojego ojca, wybierał podobne tematy prac a niekiedy nawet je kopiował. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. Malował również obrazy o treści folklorystycznej czy tematyce polowań, a także stworzył sporą liczba portretów.

Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków, kupionym przez dziadka Juliusza. Po śmierci w 1955 został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

topLListbottonLList
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg