Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Jerzy Kossak

Jerzy Kossak (ur. 11.09.1886 - zm. 11.05.1955) – polski malarz, przedstawiciel realizmu.

 

Jerzy Kossak: Galeria Mabello

 

Jerzy Kossak wywodzi się z prawdziwie artystycznego rodu. Syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz wnuk Juliusza Kossaka w dzieciństwie obserwował ojca i dziadka w pracy. Pomimo wyraźnych zdolności plastycznych, jakie przejawiał już w wieku kilku lat, nie wiązał swojej przyszłości z kształceniem na uczelni artystycznej. Zamiast tego w praktyce uczył się malarstwa pod okiem utalentowanego ojca.

 

Życie i malarstwo Jerzego Kossaka

 

Młody Jerzy Kossak nie miał ochoty uczyć się ani studiować sztuki, zamiast tego wolał doskonalić warsztat w praktyce, obserwując swojego ojca, Wojciecha. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Krakowie w 1910 roku, gdzie cykl napoleoński zdobył uznanie krytyków i pozwolił na dostrzeżenie talentu początkującego malarza. Pierwszą wojnę światową spędził jako porucznik pułku ułanów austriackich, służąc na włoskim froncie. Po przyjęciu traktatu wersalskiego Jerzy Kossak wrócił do malowania i aż do 1939 roku dbał o rodzinne finanse, tworząc obrazy w pracowni ojca. Druga wojna światowa pozostawiła artystę zadłużonego, a do tego pozbawionego własnego stylu oraz jakości malarskiej. Właściwie od zawsze specjalizował się w naśladowaniu twórczości Wojciecha Kossaka, a nawet czasami kopiował jego obrazy.

 

Styl i tematyka obrazów Jerzego Kossaka

 

Po drugiej wojnie malarstwo Jerzego Kossaka przypominało bardziej masową produkcję, dzięki której mógł utrzymywać się pomimo ogromnego zadłużenia. Wzorem ojca, Wojciecha, malował sceny o tematyce wojskowej, ludowej, motywy polowań, a oprócz tego w jego zbiorze znalazły się liczne portrety. Resztę życia artysta spędził w rodzinnym domu Kossaków, który został zakupiony jeszcze przez jego dziadka, Juliusza. W Kossakówce mieszkał z córkami oraz drugą żoną, a jego ciało w 1955 roku spoczęło na Cmentarzu Rakowieckim.

 

Interesują Cię prace Jerzego Kossaka? Chcesz poznać ceny za obrazy dostępne w naszej galerii? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą, jak również do śledzenia bieżących aukcji.

topLListbottonLList
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg