Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Jerzy Kossak

Jerzy Kossak (ur. 11.09.1886 - zm. 11.05.1955) – polski malarz, przedstawiciel realizmu.

 

Jerzy Kossak: Galeria Mabello

 

Jerzy Kossak wywodzi się z prawdziwie artystycznego rodu. Syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz wnuk Juliusza Kossaka w dzieciństwie obserwował ojca i dziadka w pracy. Pomimo wyraźnych zdolności plastycznych, jakie przejawiał już w wieku kilku lat, nie wiązał swojej przyszłości z kształceniem na uczelni artystycznej. Zamiast tego w praktyce uczył się malarstwa pod okiem utalentowanego ojca.

 

Życie i malarstwo Jerzego Kossaka

 

Młody Jerzy Kossak nie miał ochoty uczyć się ani studiować sztuki, zamiast tego wolał doskonalić warsztat w praktyce, obserwując swojego ojca, Wojciecha. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Krakowie w 1910 roku, gdzie cykl napoleoński zdobył uznanie krytyków i pozwolił na dostrzeżenie talentu początkującego malarza. Pierwszą wojnę światową spędził jako porucznik pułku ułanów austriackich, służąc na włoskim froncie. Po przyjęciu traktatu wersalskiego Jerzy Kossak wrócił do malowania i aż do 1939 roku dbał o rodzinne finanse, tworząc obrazy w pracowni ojca. Druga wojna światowa pozostawiła artystę zadłużonego, a do tego pozbawionego własnego stylu oraz jakości malarskiej. Właściwie od zawsze specjalizował się w naśladowaniu twórczości Wojciecha Kossaka, a nawet czasami kopiował jego obrazy.

 

Styl i tematyka obrazów Jerzego Kossaka

 

Po drugiej wojnie malarstwo Jerzego Kossaka przypominało bardziej masową produkcję, dzięki której mógł utrzymywać się pomimo ogromnego zadłużenia. Wzorem ojca, Wojciecha, malował sceny o tematyce wojskowej, ludowej, motywy polowań, a oprócz tego w jego zbiorze znalazły się liczne portrety. Resztę życia artysta spędził w rodzinnym domu Kossaków, który został zakupiony jeszcze przez jego dziadka, Juliusza. W Kossakówce mieszkał z córkami oraz drugą żoną, a jego ciało w 1955 roku spoczęło na Cmentarzu Rakowieckim.

 

Interesują Cię prace Jerzego Kossaka? Chcesz poznać ceny za obrazy dostępne w naszej galerii? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą, jak również do śledzenia bieżących aukcji.

 

Jerzy Kossak: prace mistrza dostępne w naszej galerii

 

Jeżeli kochasz polskie malarstwo, z pewnością nie są Ci obce obrazy Kossaka. Galeria Mabello to miejsce, w którym możesz nabyć dzieła tego wybitnego przedstawiciela realizmu, który - choć żył w cieniu sławnego ojca, nierzadko wybierał te same tematy oraz skopiował jego twórczość, powracając także w latach międzywojennych do wątków napoleońskich. Tematyka wojskowa nie była mu obca ze względu na stopień porucznika w austro-węgierskich ułanach. Jerzy Kossak szczególnie ukochał konie, z którymi to zwierzętami także miał wiele do czynienia jako rotmistrz i instruktor jazdy w tarnowskiej Szkole Oficerów Jazdy. Sam także uwielbiał jeździectwo sportowe oraz polowania, a nawet - miał własnego wierzchowca.

 

Nie tylko malarz - Jerzy Kossak - człowiek o wielu pasjach

 

Jerzy Kossak należał do wielu stowarzyszeń - był m.in. członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej, ale też Towarzystwa Świętego Huberta, z którym polował, Bractwa Kurkowego, a nawet - krakowskiego Automobilklubu. Został ponadto uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. Jeżeli pragniesz wzbogacić swoją kolekcję dzieł tego artysty - zajrzyj do Galerii Mabello - znajdziesz tu nie tylko prace przedstawiające żołnierzy, ale też sceny z polowania. W celu poznania dokładnej ceny obrazów zapraszamy do kontaktu.

topLListbottonLList
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg