Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Nikifor Krynicki

Nikifor Krynicki - ur. 1895 - zm. 1968 - właściwie Epifaniusz Drowniak, polski malarz pochodzenia łemkowskiego, przedstawiciel prymitywizmu.

 

Nikifor Krynicki Obrazy

 

Życie Nikifora oplecione było samotnością i ubóstwem, ludzie uważali go za niedorozwiniętego kalekę, głównie ze względu na to, że bełkotał i mówił bardzo niewyraźnie. Cała jego egzystencja skupiona była na malarstwie. Dopiero u schyłku życia, został uznany za jednego z najznakomitszych prymitywistów na całym świecie.

Pierwszym, który odkrył twórczość Nikifora był ukraiński malarz Roman Turyna, a stało się to w 1930 roku. Przedstawił jego dzieła polskim i ukraińskim malarzom reprezentującym kapizm, którzy nie kryli zachwytu nad twórczością Nikifora. Szczególnie spodobało im się niezwykle poprawne operowanie kolorem. Jednak nawet tak przychylne opinie, w dalszym ciągu nie pomogły mu w znalezieniu kupców na swoje prace i utożsamienia się z jego sztuką.

Rok 1947 był dla artysty bardzo trudnym okresem, ponieważ został on wyeksmitowany na Ziemie Odzyskane, skąd wracał na piechotę do Krynicy aż trzykrotnie i w końcu przy ostatnim powrocie, pozwolono mu zostać.

Ella i Andrzej Banachowie to krytycy sztuki z Krakowa, którzy opiekowali się Nikiforem w latach w latach 1948–1959 i napisali o nim kilka ciekawych książek. Ponadto dzięki ich działaniom, została zorganizowana pierwsza wystawa Nikifora, która dostępna była od 31 stycznia do 8 lutego 1949 roku, w warszawskiej Sali SARP. Dopiero po dziewięciu latach od daty pierwszej wystawy, jego prace zostały przedstawione również za granicą, m.in.: Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Niemczech, Baden-Baden, Frankfurcie i Hanowerze.

Nikifor był synem Polaka o nieznanym nazwisku, prawdopodobnie również był malarzem. Matką była Eudokia Drowniak, uboga, głuchoniema łemkowska żebraczka, która chcąc zarobić kilka gorszy, nosiła wodę do krynickich pensjonatów i schronisk.

Nazwa Nikifor Krynicki pojawiła się w życiu artysty w dość nietypowy sposób. W 1962 roku, kiedy w Bułgarii odbywała się wystawa jego prac, chcąc wyjechać na to wydarzenia, okazało się, że nie ma żadnych dokumentów, które umożliwiałyby wydanie dowodu tożsamości. Sprawę udało się rozwiązać dzięki przewodniczącemu Miejskiej Rady Narodowej w Krynicy, który wydał wniosek, na podstawie którego sąd w Muszynie określił tożsamość Nikifora Krynickiego. Akt urodzenia artysty, został ustanowiony przez Urząd Stanu Cywilnego w Krynicy na dzień 18 października 1962 roku. 

Sąd Rejonowy w Muszynie dnia 27 marca 2003 roku, na wniosek Zjednoczenia Łemków, unieważnił akt urodzenia z 1962 roku i zatwierdził, że artysta znany jako Nikifor to urodzony 21 maja 1895 roku Epifaniusz Drowniak.

W latach 1960 – 1968 Nikifor trafił pod opiekę krynickiego malarza Mariana Włosińskiego, który poświęcił swój talent i pomógł artyście odbudować swoje życie codzienne i zawodowe. Po śmierci Nikifora zatroszczył się o to, aby jego twórczość została zachowana. Nikifor Krynicki zmarł w Foluszu 10 października 1968 roku. Został pochowany na cmentarzu w Krynicy, a na jego grobie znajdują się dwa napisy: „Никифор Єпіфан Дровняк” („Nikifor Epifan Drowniak”) i „Nikifor Krynicki”.

Nikifor Krynicki - Galeria 4

  
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg