Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Soter Jaxa Małachowski

Jaxa-Małachowski: obrazy

Soter Jaxa-Małachowski (1867-1952) to artysta uznawany za najwybitniejszego polskiego marynistę. Najwięcej prac poświęcił krajobrazom morskim, plażom, pływającym statkom, falom rozbijającym się na brzegach, morskim horyzontom w świetle księżyca — ale malował również swój ukochany Kraków, Wenecję, pejzaże zimowe oraz kwiaty. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z twórczością tego niezwykłego artysty.

 

Perfekcja w zatrzymywaniu morskich fal

 

Najtrudniej maluje się te obiekty, które znajdują się w ciągłym ruchu — w każdej sekundzie zmieniają swoje położenie i nigdy nie wyglądają identycznie. Sprawiają, że artystę zainspirować musi nie detal, a proces. Przez lata aktywności artystycznej Soter Jaxa-Małachowski opanował do prawdziwej perfekcji zatrzymywanie ruchu morskich fal na płótnach. W jego obrazach możemy podziwiać zarówno spokojne zatoki, wysokie klify, jak i spienione fale rozbijające się na skałach czy pełne morze w czasie sztormu. Autentyczność kadrów sprawia, że oglądając obrazy Jaxy-Małachowskiego, można niemal poczuć morską bryzę na twarzy, usłyszeć mewy, poczuć drobny piasek pod bosymi stopami.

 

Miejsca, z którymi związany był Jaxa-Małachowski

 

Jaxa-Małachowski pochodził z regionu dziś wchodzącego w skład terytorium Ukrainy. Edukację artystyczną rozpoczął w Krakowie, a kontynuował w Monachium. Silnie związany był z polskim Pomorzem, parę lat życia spędził także w Zakopanem. Liczne podróże po Europie znalazły wyraźne odzwierciedlenie w twórczości malarza, który poświęcał uwagę polskim plażom, śnieżnym pejzażom oraz panoramom, np. Wenecji. Malował wody Morza Bałtyckiego, Śródziemnego i Czarnego — zarówno w dzień, jak i w nocy, w chwilach pozbawionych wiatru, a także w czasie sztormu lub tuż przed burzą.

 

Dziś obrazy Jaxy-Małachowskiego podziwiać można na licznych wystawach, wiele z nich wchodzi w skład zbiorów polskich muzeów oraz kolekcji prywatnych. Zachęcamy do tego, aby na bieżąco śledzić ofertę naszej galerii i sprawdzać, jakie dzieła aktualnie można nabyć drogą aukcji. W przypadku zainteresowania Pejzażem morskim z 1934 roku zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

topLListbottonLList
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg