Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Stanisław Młodożeniec

Stanisław Młodożeniec - ur. 1953 r.

 

Stanisław Młodożeniec Obrazy

 

Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach profesorów Michała Byliny i Jacka Sienickiego. Maluje obrazy realistyczne lub figuratywne i abstrakcje. Inspiruje się tradycjami wielkich awangard pierwszej połowy XX wieku. Od dwudziestu lat mieszka i tworzy w Nowym Jorku, który chętnie uwiecznia w swoich pracach. Ostatnio prace Stanisława Młodożeńca obszerniej prezentowane były w trakcie festiwalu „New New Yorkers” w Warszawie w 2004 roku.

Należy do znanej rodziny artystów: jest synem grafika Jana Młodożeńca i bratem grafika Piotra oraz wnukiem poety Stanisława Młodożeńca.

 

Stanisław Młodożeniec — obrazy w galerii Mabello

 

Miłośnikom polskiej sztuki w szerokim znaczeniu tego słowa nazwisko Młodożeniec z pewnością nie jest obce. To zasługa przede wszystkim Stanisława Młodożeńca, wybitnego poety żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, jednego z najważniejszych reprezentantów futuryzmu w Polsce, jak również jego syna, Jana, który należał do najznamienitszych grafików, zwłaszcza wśród twórców plakatów. Talent artystyczny nie zniknął w rodzinie Młodożeńców, ponieważ synowie Jana — Piotr i Stanisław — także są artystami. Pierwszy z nich poszedł w ślady ojca, natomiast drugi postawił na malarstwo, tworząc wyjątkowe obrazy, które znaleźć można m.in. w naszej galerii.

 

Realistyczne i abstrakcyjne obrazy Stanisława Młodożeńca

 

W naszej galerii przygotowaliśmy wyjątkowe obrazy Stanisława Młodożeńca, które bez wątpienia zachwycą najbardziej wymagających koneserów sztuki. Malarz ten, urodzony w 1953 r. w Warszawie, a na stałe mieszkający w Nowym Jorku, tworzy dzieła malowane olejem na płótnie, papierze, ale wykorzystuje też wiele innych technik. Do jego najważniejszych inspiracji artystycznych należy zaś zaliczyć wielkie awangardy I połowy XX wieku. W swoich obrazach Stanisław Młodożeniec stawia zarówno na realizm oraz figuratywizm, jak i neoekspresjonizm czy abstrakcję. To właśnie te ostatnie kierunki stanowią najciekawszą część jego twórczości — artysta, poprzez uproszczone formy lub deformacje, portretuje codzienną rzeczywistość miasta i ludzi w niezwykły sposób.

 

Miasto na obrazach Stanisława Młodożeńca

 

Stanisław Młodożeniec studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1972-1978, pod okiem takich znakomitych artystów i pedagogów jak prof. Michał Bylina oraz prof. Jacek Sienicki. Już w 1983 roku wyjechał jednak z Polski, obierając sobie za cel Nowy Jork, mimo że do dziś wystawia swoje obrazy w ojczyźnie. Przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych miała zresztą ogromny wpływ na twórczość malarza, w której, jak wcześniej wspomniano, ważną rolę odgrywa portretowanie życia miasta. To właśnie nowojorski rytm codziennego życia znacząco oddziałuje na dzieła Stanisława Młodożeńca — jego obrazy rejestrują nigdy niezatrzymujący się ruch miasta, jego pulsowanie, a także zamieszkujących je ludzi. Ci zaś nierzadko są uproszczonymi figurami, jakby uchwyconymi właśnie w pędzie codzienności.

 

Obrazy Stanisława Młodożeńca — abstrakcje

 

Chociaż nietrudno zauważyć, w jak dużym stopniu na życiu miasta skupia się Stanisław Młodożeniec, obrazy tego artysty nie ograniczają się wyłącznie do tej tematyki. Nie sposób pominąć dzieł abstrakcyjnych, gdzie stawia on znacznie bardziej na wielobarwne znaki, niejednokrotnie przypominające starożytne symbole czy zapiski. Przykładem takiego obrazu jest Styczeń, uwzględniony w naszej galerii, będący płótnem naciągniętym na blejtram. Oprócz tego Stanisław Młodożeniec nie stronił w swojej twórczości także od rysunków czy szkiców, niejako nawiązując do tradycji obecnej w swojej rodzinie od dawna.

 

Dzieła Stanisława Młodożeńca dla miłośników malarstwa

 

Chcemy, by każdy pasjonat sztuki znalazł w naszej galerii dokładnie takie obrazy, które idealnie trafią w jego gusta, dlatego proponujemy zarówno realistyczne dzieła Stanisława Młodożeńca, jak i jego abstrakcyjne lub neoekspresjonistyczne prace. Nowy Jork, Berlin, Paryż, Barcelona, ale też macierzysta Warszawa, w której ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych — to tylko niektóre miasta, w których prezentowano twórczość artysty. Mamy więc pewność, że jego obrazy staną się niepowtarzalną ozdobą także Państwa wnętrz. Zapraszamy do kontaktu!

topLListbottonLList
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg