Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Tamara Łempicka

Tamara Łempicka: dzieła sztuki

 

Dziś uznawana za jedną z najważniejszych twórczyń estetyki art déco, Tamara Łempicka w czasach swojej kariery jednocześnie podbijała serca zamożnych mieszczan oraz gwiazd Hollywood i otrzymywała krytyczne recenzje. Pierwsze umiejętności nabyła jeszcze jako dziecko w Petersburgu, skąd przeniosła się do Paryża, by pobierać nauki od wybitnych artystów początku XX stulecia. W jej twórczości wyraźnie odbija się rzeczywistość dynamicznych zmian społeczno-politycznych na przestrzeni mijających dekad.

 

Obrazy Tamary Łempickiej

 

Gdyby artystka żyła i tworzyła w dzisiejszych czasach, być może nazywanoby ją skandalistką, jednak przed wiekiem jej wyzwolony styl życia budził prawdziwe kontrowersje. Mimo to twórczość Tamary Łempickiej doceniono najpierw w Paryżu, a później w Stanach Zjednoczonych, gdzie zyskała miano ulubionej portrecistki gwiazd Hollywood. W czasach rozkwitu kariery malarskiej otrzymywała setki zamówień, a jej oryginalny, odważny styl — łączący w sobie tradycję, modernizm oraz pewną dekoracyjność — zdobył popularność w kręgach towarzyskich i finansowych elit.

 

Tamara Łempicka: obraz

 

W pracach Tamary Łempickiej dopatrzyć się można fascynacji sztuką renesansu, którą zgłębiała podczas podróży do Włoch. Cechą charakterystyczną jednak twórczości artystki jest stylizacja postkubistyczna, obejmująca kompozycję według porządku klasycznego z użyciem uproszczonych brył. Krytycy artystyczni zarzucali Tamarze Łempickiej przesadnie frywolne prezentowanie nagości, jednak niepochlebne recenzje nie zniechęciły ówczesnych odbiorców zafascynowanych stylem malarki. W zbiorze naszej galerii, a także na aukcji w serwisie OneBid, dostępne jest Studium Wizażu, jedno z dzieł graficznych tej cenionej twórczyni. Chcesz dowiedzieć się, jaka jest cena wywoławcza dzieła sztuki? A może interesują Cię szczegóły dotyczące tego obrazu? Serdecznie zapraszamy do współpracy z Galerią Mabello w Gdańsku.

Tamara Łempicka - Galeria 4

  
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg