Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Zygmunt Józef Menkes

Zygmunt Józef Menkes (ur. 1896 r. - zm. 1986 r.) - polski malarz i rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego, większość życia spędził za granicą.

Urodził się w wielodzietnej ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej, ale wychowywany był w sposób liberalny, co pozwoliło mu rozwinąć talent plastyczny. Studia artystyczne rozpoczął w 1912 roku w Szkole Przemysłowej we Lwowie i kontynuował naukę na krakowskiej ASP. Od wczesnych lat młodzieńczych utrzymywał się z prac konserwatorskich w kościołach i malowania (chrześcijańskich) obrazów religijnych.

W roku 1922 rozpoczął studia w Berlinie w pracowni Alexandra Archipenki. Rok później przeniósł się wraz z Joachimem Weingartem do Paryża, wchodząc w krąg malarzy Ecole de Paris. Uczestniczył w wielu wystawach we Francji i innych krajach. Często odwiedzał Polskę, był członkiem polskich ugrupowań artystycznych „Nowa Generacja” i „Zwornik”, uczestniczył w ich wystawach we Lwowie oraz Warszawie.

W roku 1935 przeniósł się na stałe do USA. Został wykładowcą w Art Students League. Uczestniczył w wielu wystawach w USA, był laureatem wielu nagród amerykańskich. Malował pejzaże, kompozycje figuralne, akty, portrety, martwe natury, sceny z życia Żydów. Poza malarstwem olejnym, tworzył również gwasze, akwarele i rysunki.

 

topLListbottonLList
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg