Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Zygmunt Józef Menkes

Zygmunt Menkes — obrazy i biografia

Zygmunt Józef Menkes to polski malarz i rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego, który żył w latach 1896-1986. Jego rodzina była bardzo ortodoksyjna, mimo to wychowywano go dość liberalnie. Z uwagi na większą swobodę życia w latach swojego dzieciństwa oraz młodości rozwinął talent malarski, który pielęgnował do końca swoich dni. Studiował od 1912 r. w Szkole Przemysłowej we Lwowie, później — na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1922 r. rozpoczął kolejne studia — tym razem w Berlinie w pracowni Alexandra Archipenki. Niedługo potem (dokładnie rok później) zdecydował się na wyjazd do Paryża z Joachimem Weingartem, gdzie dołączył do grona słynnych malarzy Ecole de Paris. 1935 r. na stałe zamieszkał w USA i wykładał w Art Students League, jednocześnie malując własne obrazy.

 

Działalność twórcza Zygmunta Menkesa

 

Dzieła autorstwa Zygmunta Menkesa to głównie pejzaże, portrety, martwa natura i kompozycje figuralne. Bardzo często w swoich obrazach wykorzystywał motywy żydowskie, które towarzyszyły mu od najmłodszych lat. W zależności od sytuacji życiowej oraz miejsca zamieszkania artysta inspirował się tamtejszymi okolicami, a także najróżniejszymi stylami. Kiedy mieszkał w Paryżu, fascynował się ekspresjonizmem i fowizmem, po wojnie natomiast w swoich pracach skupiał się na ograniczeniu kolorystyki, jak również wprowadzeniu mocnych, wyraźnych konturów, a jednocześnie coraz bardziej widoczną geometryzację form.

 

Elementy charakterystyczne dla obrazów Zygmunta Menkesa

 

W obrazach Zygmunta Menkesa można zauważyć powracający motyw kobiet ujętych we wnętrzach z giętkim konturem oraz barwnymi plamami. Zróżnicowane desenie tkanin podkreślały nietypowy charakter jego dzieł, które do dzisiaj są bardzo popularne. Kolejnym elementem, jaki pojawia się w jego obrazach, są sceny żydowskich obrzędów religijnych. Z czasem zaczął skłaniać się ku ekspresyjnemu nakładaniu farby, ale też tworzeniu zdeformowanych postaci malowanych grubymi konturami. Wydłużone szyje postaci przedstawianych na obrazach, skomplikowane układy kresek, mocne, kontrastowe barwy i bogate faktury — wszystko to jest bardzo charakterystyczne dla obrazów Zygmunta Menkesa. Malarz zajmował się techniką gwaszu, akwareli i rysunku, a rzadziej wykonywał rzeźby.

topLListbottonLList
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg