Alfred Lenica
Alfred Lenica (ur. 1899 r. - 1977 r.)
Alfred Lenica — obrazy inspirowane socrealizmem
Alfred Lenica urodził się w 1899 roku w Pabianicach. W latach 1925-1928 uczył się sztuki malarstwa, a także rysunku u Artura Hannytkiewicza oraz Piotra Kubowicza w poznańskich pracowniach. Jego styl na przestrzeni lat bardzo się zmienił — na początku swojej kariery inspirował się kubizmem, malował obrazy figuratywne, natomiast w późniejszym czasie poszedł w kierunku socrealizmu, który okazał się jedną z najistotniejszych idei wpływających na jego obrazy. Lata 40. to okres, kiedy przyjaźnił się z Jerzym Kujawskim, jak również należał do krakowskiego środowiska artystycznego. W 1947 roku przeprowadził się do Poznania i skupił na działaniach grupy 4F+R, oznaczającej połączenie farby, formy, fantastyki, ale też faktury z realizmem. Jako współzałożyciel w 1949 roku namalował pierwszy polski obraz taszystowski — Farby w ruchu.
Informel i technika drippingu: obrazy Alfreda Lenicy
Lata 50. były dla Alfreda Lenicy bardzo rozwijające. Między 1948 a 1950 rokiem pracował jako prezes i kierownik sztuk plastycznych Okręgu Poznańskiego ZPAP. Później przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1969 roku także działał w tamtejszym ZPAP. W tym okresie najchętniej malował obrazy techniką drippingu, wylewając farbę na płótno i uzyskując efekt ekspresjonizmu oraz awangardy. Około roku 1958 zajął się malowaniem surrealistycznej dekalkomanii, opracowywał formy kaligraficzne, wirujące, kolorowe, a przy tym bardzo dynamiczne. Wypracowany przez Alfreda Lenicę niepowtarzalny styl stał się rozpoznawalny, a jego obrazy zaczęły cieszyć się ogromną popularnością w środowisku artystycznym.
Charakterystyczne obrazy z elementami naturalnymi autorstwa Alfreda Lenicy
Obrazy Alfreda Lenicy charakteryzują się ogromną dynamiką. Malarz wykorzystywał elementy naturalne, a jego dzieła były określane mianem malarstwa biologicznego. W latach 70. wrócił do motywów figuralnych, które bardzo często pojawiały się w jego sztuce. Tworzył obrazy olejne o dużych formatach, łączył kolory, nakładając kolejne warstwy farby w celu uzyskania prześwitów. Alfred Lenica sięgał głównie po lakiery lub farby przemysłowe — przy ich pomocy malował dzieła abstrakcyjne inspirowane surrealizmem. Jego wystawa retrospektywna została zorganizowana 1 1974 roku w Warszawie w Galerii Zachęta. Malarz zmarł w 1977 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny. Obrazy Alfreda Lenicy wyraźnie odzwierciedlają jego fascynację abstrakcją, ale też są doceniane przez najbardziej wymagających koneserów i krytyków na całym świecie.