Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Franciszek Starowieyski

Franciszek Starowieyski (ur. 8.07.1930 r. - zm. 23.02.2009 r.)

 

Franciszek Starowieyski — obrazy

 

Franciszek Starowieyski pochodził ze szlacheckiej rodziny, której rodowym herbem był Biberstein. Swoją artystyczną drogę rozpoczął, podejmując studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego, co miało miejsce w latach 1949-1952. Kolejno studiował na ASP w Warszawie pod czujnym okiem Michała Byliny, gdzie w 1955 roku uzyskał dyplom. W galerii Mabello prezentujemy wyjątkowe obrazy Franciszka Starowieyskiego. Zapoznaj się z jego twórczością już dziś!

 

Prace Franciszka Starowieyskiego — kim był i co tworzył?

 

Franciszek Starowieyski był grafikiem, malarzem, scenografem, autorem plakatów teatralnych oraz filmowych, ale też kolekcjonerem, erudytą i wielkim miłośnikiem baroku. Jego osoba jest bez wątpienia jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sztuki współczesnej, mimo tego, że zarazem był artystą indywidualnym, nieprzynależącym do żadnej z grup. Franciszek Starowieyski był pomysłodawcą i realizatorem spektakli Teatru Rysowania, podczas których na oczach publiczności powstały jedyne w swoim rodzaju wielkoformatowe kompozycje. Wypracował swój osobisty surrealistyczno-groteskowy język wypowiedzi artystycznej, wyróżniający się iście barokową wybujałości form, bogatą symboliką, zmysłowością i niezwykłym rozmachem.

 

Galeria Mabello — Franciszek Starowieyski

 

Ceniąc sobie wysoko twórczość tego artysty, przedstawiamy szereg jego wyjątkowych dzieł:

  • Akt, 1988,
  • Kompozycja figuralna,
  • Ubu król — projekty plakatu.

Są one ucieleśnieniem osobliwego stylu Franciszka Starowieyskiego, który uwielbiał korzystać z prostych narzędzi — ołówka czy akwareli, by móc tworzyć sensualne, pełne dynamizmu prace. Jako że zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką użytkową oraz scenografią teatralną i telewizyjną, był niezwykle wszechstronnym artystą. Dziś ceni się Franciszka Starowieyskiego nie tylko za ukłony w stronę barokowych form, ale też niepowtarzalną dynamikę i zmysłowość, które widać w wielu pracach jego autorstwa.

 

Twórczość Franciszka Starowieyskiego

 

W galerii Mabello prezentujemy obrazy polskiego artysty, żyjącego między 1930 a 2009 rokiem. Dzieła Franciszka Starowieyskiego cechuje fascynacja kobiecym ciałem o „rubensowskich” kształtach, intymnością, a także refleksją nad przemijaniem i śmiercią. Zanurz się w wyjątkowy świat obrazów tego twórcy — z pewnością docenisz ich kunszt oraz fakt, że są niezwykle uniwersalnym środkiem artystycznego wyrazu, dostępnym każdemu z nas. Zachęcamy do zapoznania się z pracami Franciszka Starowieyskiego.

Franciszek Starowieyski - Galeria 4

  
topLListbottonLList
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
footerBottomImg
Bądź na bieżąco z naszymi ofertami
Subskrypcja

footerBottomImg